Kişisel Gelişim İçin Öneriler
12 Nis, 2018 16:36 tarihinde eklendi

Kişisel Gelişim İçin Öneriler

Kişisel Gelişim İçin Öneriler

Kişisel Gelişim İçin Öneriler

 

İnsanın okuyarak ya da öğrenerek biriktirdiği Entelektüel birikimi üzerine bir şeyler daha katma süreci diye nitelendirilebilir.

 

Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı?

 

İlk önce kişisel gelişim için bol bol kitap okunmalı. Bu kitaplar kişisel gelişim kitapları olması önem arz ediyor. Bunun yanında makaleler ve eğitici videolar da dinlenebilir.

 

 Kişisel Gelişim İçin Ne Tür Kitaplar Okunmalı?

 

Kişisel gelişim için tabii ki kişisel gelişim kitapları okunması gerekiyor. Ancak eğitici olmak kaydıyla okunan bütün kitaplar kişisel gelişime katkı sağlıyor. Bu aşamada Kişisel Gelişim Önerileri olarak şu dört ana maddeyi sunuyoruz;

 

Kişi ilk önce kendini tanımalı eksik ve güçlü yönlerini tespit edilip eksik yönlerini tamamlayıp güçlü yönlerini de kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Dinsel öğretilerde de bu her zaman uygulanmıştır. Örneğin İslamiyet’te ‘’ kişi kendini tanırsa Rabbini tanır’’ öğretisi inanç sahiplerine öğretilmiş bir öğüttür.

 

Tabi bu kişiden kişiye göre değişebiliyor. Örneğin bir avukat konuşmasını bir mimardan daha fazla güçlendirmesi gerekir. Bir hâkimin adalet vasfını bir mimardan ya da bir öğretmenden daha fazla güçlendirmesi gerekiyor.

 

Bu süreçte ikinci önemli esas ise hedefe yönelmek ve o hedefe ulaşmak için çaba harcamak olacaktır. Bu hedef çok kalıcı, çok bütünleyici, çok geniş, tek merkezli olması gerekiyor. Ancak bu hedef de her zaman kişiden kişiye göre değişiyor. Bu bir din adamı için inancına yönelmek, bir devlet başkanı için ülkesini dünyanın her yönüyle en ideal devleti yapmak, bir öğretmen için öğrencilerini her alanda en iyi birer bilim adamı yetiştirmek, bir öğrenci içinde çalışarak alanında en iyisi olmak. O yüzden herkese aynı reçeteyi sunmak her hastaya aynı reçeteyi yazmak gibi oluyor.

 

Üçüncü önemli esas da kendini yenileyebilmektir. Yani bu süreçte bütünsel olarak dünyayı ya da ülkenizi yâda sosyal çevrenizi, yakalayabilmek ve gelişiminizle bunları takip edebilmekten geçiyor. Dördüncü esas ise sürdürülebilirlik. Karizmanızı sürdürülebilirlik, değişiminizi sürdürülebilirlik toparlarsak kişisel gelişimimize sürdürülebilirliktir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *