Motor Neden Yağ Yakar?
16 Nis, 2018 10:36 tarihinde eklendi

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?

 

Motorun Yağ Yakması

 

Arabalarda yağ eksilmesi ya da diğer bir deyişle yağ yakma işleminin olması, araçta ciddi bir sıkıntı olduğunun delilidir. Egzozdan atılan havanın rengi genellikle mavi ve tonlarıdır. Eğer araç yağ yakıyorsa motor kapağını açtığı sırada hava püskürtme işlemini yapmaktadır. Yağ eksiltme olayı fark edilmez ise bu motorda bulunan yağın tamamen tükenmesine yol açar. Bunların dışında piston ve segmanlar da aşınma var ise bu da aracın yağ yaktığının göstergesidir. Bu durum söz konusuysa aşınmış kısımların yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. Aksi takdirde motorunuzdan olabilirsiniz. Ve bu da olabildiğince yüksek maliyetli bir işlemdir.

 

Yağ Yakma Neye Sebep Olur?

 

Yağ eksilme işlemi aracın sürme esnasında ki güvenliğine olumsuz manada etki eder. Taşıtlarda meydana gelen bu yağ azalma işlemi çoğunlukla contaların zarar görmesinden ve gevşemesinden dolayı ortaya çıkar. Hasar gören conta işlemini yapamadığından yağ motora karışmaktadır. Egzozdan çıkan duman, yağın motora karışmasından dolayı koyu olan duman is rengine dönüşür. Yağ yakan taşıtın yağ sayacı hızlı bir şekilde düşüş gösterir. Bu durum ekrana yansımaktadır. Araba çalışmada sıkıntı çıkarıyorsa ya da hiç çalışmıyorsa yağ çubuğu ya da kamışıyla yağ seviyesi ölçülebilir.

 

Yağ Yakma Sebepleri Neler?

 

Yağ eksilme olayı taşıtta büyük hasarlara neden olacağından hemen servis ya da en yakın oto tamircisine gösterilmelidir. Bu yağ eksilme sıkıntısı genel olarak lpg takılı olan araçlarda oluşmaktadır. Ana segmanlar, sibop yatakları, yağ pompasında ki sorunlar, aşırı devirde araç kullanımı ve yüksek yağ düzeyi de araçların yağ yakmasının başlıca nedenleridir.

 

Yağ Yakılması Nasıl Önlenir?

 

Bu sorunu yaşamamak için, yağ eksiltmeyi önleyici katkı maddeleri tercih edilebilir. Piyasada mevcut olan bu ürünler, Motor onarma özelliğine sahiptir motora tam koruma sağlar ve dumanı tamamen önler. Bu ürünler içinde aracın yapısına, işleyişine zarar verecek her hangi bir madde bulunmamaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *