Saç Beyazlanmasını Önlemenin Doğal Yolu
11 Nis, 2018 9:49 tarihinde eklendi

Saç Beyazlanmasını Önlemenin Doğal Yolu

Saç Beyazlanmasını Önlemenin Doğal Yolu

Saç Beyazlanmasını Önlemenin Doğal Yolu

 

            Saç beyazlaması sağlığımıza biyolojik ve fizyolojik yönünden her hangi bir zararı olmamasına rağmen, psikolojik ve sosyal açıdan insanın ruhsal sağlığını etkiliyor. Dış görünüşüne her ne kadar kadınların dikkat ettiği algısı yaygın olsa da günümüzde bu durum erkekler içinde epeyce önemli bir hal almış durumda. Beyazlamış saç yaşlanmışlık halini çağrıştırdığından çoğu insanı rahatsız ediyor. Yaşadığı sıkıntı, stres veya genetik durumdan dolay erken yaşta saç beyazlama problemiyle karşılaşanların sayısı da hiç az değil. Yaşadığı olumsuzluktan dolayı bir gecede saçı beyazlayan insanlar dahi oluyor. Ağaran saçların eski haline dönmesi mümkün olmadığı uzmanlarca söylenmekte. Bu konuda tavsiye edilen kürler saçın ağarma sürecini yavaşlatmaktadır.

 

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Saç boyatmak özellikle bayanlar için çok yaygın bir kişisel bakım halini almış durumda. Erkelerde ise özellikle beyazları kapatmak için saç boyamasına müracaat ediliyor. Oysaki kimyasallar vücudumuzun doğal yapısını bozmakta, bu zararlı içerikler saçımız maruz kaldığında saça rengini veren pigmentleri öldürüyor ve böylece ağarma başlıyor ve bu hale devam ettikçe de hızlanmasına sebep oluyoruz. Alkol ve zararlı kimyasal içerikli ürünler kullanmamalıyız. Alkollü kolonya saça sürmemeliyiz. Bunlar saçın doğal yapısını bozduğundan hem dökülme hem beyazlama riskini artırıyor. Ruhsal sağlığımıza dikkat ederek stres ve sıkıntılı durumları iyi yönetmemiz gerekir.

 

Stressiz, sıkıntısız bir hayat mümkün değil fakat hayatın bu gerçekliğine karşı direnç geliştirerek hayata doğru bir pencereden bakabilme becerisi kazanmalıyız. Stresi azaltma konusunda düzenli spor yapmak çok faydalı olacak bir yöntemdir. Atalarımız bu durumu çok veciz ifade etmiştir; “duvarı nem, insanı gam yıkar”. Beslenmemiz de tüm sağlığımız için çok önemli bir husus. Protein ve vitamin eksikliğine dikkat ederek dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmeye çalışmalıyız. Saç sağlığı konusunda A,C ve E vitamini önemli bir yere sahip. Beslenmemizde sebzelere yeterince yer vermeliyiz özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan beta karoten çok faydalıdır.

 

Uyku düzeni ve kalitesine de dikkat etmeliyiz. Saç beyazlama sorununa karşı daima doğal çözüm yöntemlerine başvurulmalıdır. Saçın doğal dengesini bozan bir diğer hatalı davranış ise her gün saçı yıkayarak, saç ve saç derisinin ürettiği yağın faydasını engellemektir.

 

Saç Beyazlanmasına Karşı Doğal Kürler

 

Çörek Otu

 

Bu kürlerin en önemlisi çörek otu ile yapılan kürlerdir. Rahatlıkla herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir. Birçok şekilde uygulanabilir. Bu uygulamalar uzun süre yapıldığı takdirde saçları tamamen beyazlamış olsa dahi zaman içinde ağarmış saçları doğal bir gri tonda renge büründürüyor. 6 ay boyunca her sabah ve akşam 2 çay kaşığı çörek otunu havanda iyice ezdikten sonra kullanın. Çörek otu ezilince meydana gelen tadından dolayı tüketmekte sıkıntı çekenler istediği miktarda yoğurtla karıştırarak kullanabilir.

 

Taze olarak yağı elde etmek daha faydalı fakat zor gelenler soğuk pres çekilmiş çörek otu yağıda kullanabilir. Uygulamayı saça masaj yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Çörek otu yağı mümkünse sabah kahvaltıdan önce iki çay kaşığı içilerek de bu faydaya ulaşılabilir. Tercih kullanıcıya göre değişebilir. İkisi beraber de yapılabilir. Hem yenmesin de hem de saça masaj yapılmasında sakınca yoktur.

 

Kinin ve Biberiye

 

Kinin ile biberiye yirmili yaşların sonunda veya otuzlu yaşların başlarında kullanılması erken saç beyazlamasına neden olan melanin eksikliğini gideriyor. Uzun süre pigmentleri koruyor.

 

Malzemeler:

 

-Üç yemek kaşığı kinin yaprağı (30 gram)

-Üç yemek kaşığı biberiye (30 gram)

-2 bardak su

 

Yapılışı:

 

Önce suyu kaynatıp kinini ekleyin. Ateşi kısın ve 10 dk. pişirin. Sonra biberiye ekleyin ve ateşi kapatın. 20 dk. kapağı kapalı beklesin. Soğuduktan sonra süzün. Bir kapta saklayabilirsiniz. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra karışımı saçınıza uygulayın ve durulamayın saçınızda kalsın. Bu işlemi haftada üç kez yapın.

 

Badem Yağı

 

Haftada üç kez, saç dibine masaj yaparak uygulayın ve bir saat bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *