Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?
12 Nis, 2018 17:00 tarihinde eklendi

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

 

Öfke, tıpkı sevinç, üzüntü, heyecan gibi normal ve sağlıklı bir duygudur. Ancak öfke kontrol edilemez ise zarar verici sonuçlar doğurabilmektedir. Kontrolden çıkan öfke ise yıkıcı hale geliyor ve kişinin toplumsal yaşamına zarar verebiliyor. Öfke genellikle dışa vurulmamış birçok duygunun patlama şeklinde dışarı yansımasıdır.

 

Kişi daha önceki engellenmeleri sonucu içten içe duyduğu öfke duygusunu dışarı öfke patlaması şeklinde yansıtabilir. Öfkelendiğimiz zaman vücudumuzda bazı değişikler olmaktadır. Kalbimiz daha hızlı atmaya, tansiyonumuz yükselir, adrenalin seviyemiz yükselir. Kişi dış faktörlerden kaynaklı sebeplerle öfkelenebilirken aynı zamanda içsel sebeplerle de öfkelenebilir. Belirli bir olay ya da kişinin sizi öfkelendirmesi dışsal faktörken, geçmişte yaşadığınız bir travma yüzünden öfkelenmeniz içsel sebeptir.

 

ÖFKE KONTROLÜNÜ SAĞLAMANIN YOLLARI

 

  1. Nefes Egzersizleri İle Rahatlama

 

Sizi öfkelendiren bir durum karşısında derin bir nefes alın ve kendinize telkin verin. Diyaframdan derin bir nefes alın ve içinizden ” Sakinle, aldırma” gibi cümleleri tekrar ederek kendinize telkin verin.

 

  1. Hayal Gücünüzü Kullanın

 

Öfkeleneceğiniz durumlarda size iyi hissettiren bir anı hayal edin. Hayal ettiğiniz şey sizi rahatlatacak bir deneyim olmalı.

 

  1. Düşüncelerinizi Değiştirin

 

Düşüncelerinizi değiştirme yani bilişsel yapılandırma öfke kontrolü için size yardımcı olacaktır. Öfkeli insanlar durumları abartırlar ve yanlış yorumlarlar bu da yıkıcı öfke patlamalarına sebep olur. Bu nedenle kendinize “Bu durum beni zorluyor ama bunu öfkelenerek çözemem” deyin

 

4.Öfkenizin İlk İşaretlerini Fark Etmeye Çalışın

 

Daha önce öfkelendiğinizde dişlerinizi mi sıkıyordunuz ya da karnınıza kramp mı giriyordu bunları düşünün ve ilk işaretleri fark ettiğinizde öfkenize müdahale etmek için yukarıda saydığımız adımları uygulayın.

 

  1. Öfkenizin Gerçek Sebebini Keşfetmeye Çalışın

 

En son olarak da henüz kontrol edemediğiniz bir öfkeniz varsa o an aslında sizi öfkelendiren şeyin gerçekte ne olduğuna odaklanın ve gerçek sebebi bulmaya çalışın

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *