Çocuğunuza Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?
12 Nis, 2018 19:20 tarihinde eklendi

Çocuğunuza Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

 

Birçok çocuk sebze yemeğinden kaçar. Fakat çocuklarınızın gelişimi için ve sağlıklı bir birey olabilmesi için sebze tüketmesi gerekmektedir. Peki, çocuklarınızın sebze tüketimi nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Eğlenceli Hale Getirin

 

           Çocuklar eğlenceli besinleri tüketmek isterler o halde sizde buna uygun yöntemler tercih etmelisiniz. Örneğin, ağaç şeklindeki brokoliyi bir bahçe niteliğinde tabakta süslerseniz, havuç, karnabahar gibi sebzelerle de tabağı desteklerseniz çocuğun dikkatini çekmeyi başarabilir ve severek yemesine yardımcı olabilirsiniz. Tabağı ne kadar çekici kılarsanız çocuğunuzun dikkatini o kadar çekecektir ve tabaktaki tüm sebzeleri tüketmek isteyecektir.

 

Soslarla Damak Zevkine Uygun Hale Getirin

 

Çocukların damak zevkine uygun hale gelebilecek sebze yemekleri yapmalısınız. Haşlanmış sebzeleri tüketmekten hoşlanmayan çocuğunuza sebzeleri yoğurtlu soslarla destekleyebilirsiniz. Zeytinyağı, tuz ve limon sosuyla tatlandırabilirsiniz. Brokoli, karnabahar ve birçok sebze bu şekilde daha lezzetli hale gelecektir.

 

Sebzelerin Yanında Sevdiği Yemeğin Eşlik Etmesi

 

Çocuğunuzun sevdiği bir yemeğin yanında sebze yemeğini de sunarak ikisini tüketmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, kuru köfte tüketmekten hoşlanan çocuğunuza tabağında ıspanak yaprakları, brokoli, mantar eşlik ettiğinde çocuk keyifle bunları tüketmek isteyecektir.

 

Sebze Yemeklerini Birlikte Hazırlayın

 

Yemeği birlikte hazırlamak çocukta yeme hevesini artıracaktır. Hazırlama aşamasında keyif alır ve yaptığı yemeği yerken de çocuk keyif alacaktır. Hazırlama esnasında da tadına bakmak için atıştırmalıklar da çocuğunuzu cezbedecektir. Hatta çocuğunuzla manav alışverişine çıkmak, istediği ve sevdiği sebzeleri kendi seçerek paketlemek çocuğunuzun hoşuna gidecek ve sebzeleri sevmesine neden olacaktır.

 

Çocuğunuza Eşlik Edin

 

Çocuklar anne ve babasının yaptıklarını yapmak istediği gibi yediklerini de yemek isterler. Bu yüzden çocuğunuza yaptığınız menüye sizde dahil olun. Sizin sebze tüketiyor olmanız çocuğunuzu da sebze tüketmeye teşvik edecektir. Anne ve baba olarak yemek saatinizde aynı sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *