Mobil Uygulamalar Kullanıcılarını Gözetliyor Mu?
12 Nis, 2018 9:17 tarihinde eklendi

Mobil Uygulamalar Kullanıcılarını Gözetliyor Mu?

Mobil Uygulamalar Kullanıcılarını Gözetliyor Mu?

Mobil Uygulamalar Kullanıcılarını Gözetliyor Mu?

 

Çağımızın olmazsa olmazlarından olmaya başlayan mobil uygulamalar kullanıcılarına birçok kolaylıklar sunar. Her mobil uygulamanın kendine has kullanım özellikleri vardır. Bu kullanım özelliklerinden yaralana bilmenin belirli şartları ve bu şartları kabul etmenin karşılığında uygulama yapımcısına verilen şahsi izinler mevcuttur.

 

Mobil Uygulama Nedir?

 

Telefon ve tabletlerde kendine özgü bir kodlama sistemi ile bulunan programların tamamı. Bir oyun için ya da bir yol rehberi için ya da birçok hesabı olan bir internet kullanıcısının var olan tüm hesaplarını bir uygulama aracılığı ile takibini bir noktadan yapa bilmek adına telefon ya da tabletine indirmiş olduğu program.

 

Bir mobil uygulamayı kullana bilmek için ya akıllı telefona ya da tablete sahip olmak gerekiyor, aynı zaman da sahip olduğunuz cihazın kullanmak istediğiniz mobil uygulama versiyonunu destekler nitelik de olması gerekiyor.

 

Mobil Uygulamaların Getirdiği Bilinmezlikler

 

Mobil uygulamalar belirli izinler karşılığında her kullanıcının hizmetine sunulan ücretli ve ücretsiz programların tamamıdır. Kişisel olarak uygulamanın kullanılacağı cihaz içerisindeki bazı bilgilere kullanılan uygulamanın ulaşma izni olur. Bu izni cihaz sahibi kendi iradesi ile kabul eder. Kabul edilen veri paylaşım izni cihazda bulunan verilerin önem derecesine göre yapılır. Gizliliği olan verilerin paylaşım izni verilmeden de uygulamalar kullanıla bilir.

 

           Gözetleme de dahil olmak üzere bir çok işleve sahip olan mobil uygulamalar mevcuttur. Bir mobil uygulamanın herhangi bir cihazda kullanım izinlerini cihaz sahibi uygulamayı indirme ve uygulamayı cihaza kurma esnasında belirler. Belirlenen bu izinler doğrultusunda cihaza indirilip kurulan uygulama cihaz içeriği olan bazı verilere ulaşım yetkisi ya da izni almış olur. Alınan izin doğrultusunda ve belirtilen şartlar çerçevesinde uygulama cihaz içeriği olan bilgilerin bazılarını kullanım hakkına sahip olmuş bulunur.

 

Bir mobil uygulama indirilen cihaz için ne tür bir kullanım hakkına sahip olacağını uygulama kullanım şartlarında belirtir. Kullanıcının uygulamayı hangi amaçlar doğrultusunda kullana bileceğini de ayrıntılı olarak açıklar. Bu şartlar ve açıklamalar doğrultusunda uygulama kullanıcısı kullanılacak olan uygulamanın tüm yönlerini öğrenmiş olur.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *